Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Legendy Jezioraka - główna

Czy chcecie odbyć kilka nieforsownych pieszych wycieczek szlakiem wybranych legend znad Jezioraka? Zapraszamy do naszego Projektu! Główną osią tematyczną będzie Legenda o kochankach z Lipowej Wyspy autorstwa Wiesława Niesiobędzkiego
(1946 - 2018) - iławskiego pisarza, poety i regionalisty. Większość zaplanowanych wycieczek odbędzie się właśnie szlakiem bohaterów tej legendy (Gubławki, Boreczno, Siemiany, Lipowa Wyspa, Wyspa Łąkowa).
Burzliwa i bogata historia pozostawiła na tym obszarze niezwykle barwną mozaikę kulturową i obyczajową. Kolejne pokolenia mieszkańców dały tej ziemi wszystko to, co miały najlepszego. Pomimo wielkiej różnorodności razem współtworzyły unikatowe połączenie twórczości, międzypokoleniowego przekazu i zamiłowania do tego, co własne. Jednym z przejawów owego dziedzictwa są legendy i opowieści wzbogacające kulturę zarówno tę lokalną, jak i ogólną. Spontaniczny, ustny charakter przekazu oraz zmieniający się w dzisiejszych czasach sposób wymiany informacji sprawia, że z każdym rokiem zwiększa się ryzyko bezpowrotnej utraty wielu treści kultury niematerialnej. A przecież wiele legend i opowieści jest swoistym zwierciadłem odbijającym system wartości i wyobrażeń o świecie danej społeczności.
Czasem może się tak zdarzyć, że fakt istnienia jakiejś opowieści przyniesie nieoczekiwany skutek, jak ma to miejsce z historią o kochankach z Lipowej Wyspy na Jezioraku. Opowieść ta przyczyniła się do ocalenia grobów na wyspie, przeniknęła do środowiska żeglarzy i rozpoczęła samodzielne życie, co roku przyciągając nowych słuchaczy.
Istnieje jeszcze wiele innych opowieści i legend znad Jezioraka, które wspólnymi siłami gromadzimy, nie pozwalając im zniknąć z naszego życia.

Dziś, 30 lat po opublikowaniu Legendy o kochankach z Lipowej Wyspy chcemy przybliżyć tę oraz inne legendy tego regionu.
Zapraszamy do wspólnych wędrówek. szczegółów szukajcie na tej stronie oraz  facebook.

legendy jezioraka wydarzenianiesiobiedzki audiobook

 ORGANIZATORZY

 navicula towarzystwo

PATRONATY

powiat

Starosta Powiatu Iławskiego

Burmistrz Miasta i Gminy Zalewo

PATRONAT MEDIALNY

meloradio

 

 

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g