Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

Tajemnice Kanału Elbląskiego - Co kryją magiczne wrota?

Dowiecie się tego w ciągu kilku minut oglądając nasz nowy film.
Aby cały system Kanału Elbląskiego funkcjonował bez zakłóceń został bowiem wyposażony w magiczne wrota – śluzy, jazy i wrota bezpieczeństwa.

Na górnym poziomie wodę utrzymują jazy w Buczyńcu, Miłomłynie i Iławie. Znajdziemy je także przy śluzie Zielona i w Ostródzie przy starym młynie oraz na ujściu Drwęcy w Samborowie. jako jedyna, śluza mała Rus nie posiada kanału obiegowego z jazem. Rolę regulacyjną dla jeziora Szeląg Wielki spełnia jaz na potoku Szelążnica, usytuowany niedaleko kanału.

Dlaczego do planu zdjęciowego wybraliśmy śluzę i jaz Zielona?

  1. Wszystkie pozostałe jazy są w jakimś stopniu zmechanizowane – w Zielonej w pierwotnej formie.
  2. W Miłomłynie i Ostródzie jazy są oddalone od śluz i przesłonięte zabudową – w Zielonej mieszczą się w jednej panoramie kamery.

Casting na animację wygrała natomiast śluza w Miłomłynie, wyprzedzając w ostatniej rundzie Ostródę.

Wrota bezpieczeństwa pozwalają zabezpieczyć chroniony odcinek przed niekontrolowanym napływem wody lub wykonać niezbędne prace konserwacyjne. Spośród istniejących wybraliśmy te na grobli karnickiej jako najciekawsze i najtrudniej dostępne. W Buczyńcu oglądają je wszyscy przybywający tam turyści a w Miłomłynie często odwiedzają je… anonimowa Kasia i jej wielbiciel.

Już wkrótce ponownie szlak zostanie otwarty dla żeglugi. Wszystkie śluzy zostały poddane generalnemu remontowi i zautomatyzowane. Teraz tylko wobec braku prądu lub „na specjalne życzenie” będą obsługiwane ręcznie. Przy wrotach zainstalowano specjalne wyłączniki bezpieczeństwa albowiem ze „zdalną „ obsługą nie pogawędzimy już, a o bezpieczeństwie trzeba pamiętać.

Zapraszam na film i życzę dobrego odbioru.

 

 

 

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g