Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego

NAVICULA na Boatshow

zapraszamy na warsztaty, nagradzamy aktywność

 

Od czasów kiedy człowiek przekroczył próg technologiczny „dłubanki” i zaczął budować statki, zawsze dbał, aby były piękne. W czasach nowożytnych coraz większy nacisk kładziono na bezpieczeństwo, zarówno pasywne – uchronienie statku przed zniszczeniem, jak i aktywne – szybkie i skuteczne udzielenie pomocy załodze w sytuacjach zagrożenia. Choć oficjalnie w programie szkolenia na stopnie żeglarskie i motorowodne jest przedmiot „ratownictwo”, to umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy i postępowania w nagłych wypadkach nie są powszechne. Jeszcze gorzej jest z wyposażeniem jachtów w apteczki pierwszej pomocy.

W 2007 roku rozpoczynając rejs z „białym szkwałem” z trudem wymogłem na armatorze dwóch czarterowanych „Jokerów” wyjęcie kamizelek z zamykanej na klucz szafki i rozpakowanie ich z fabrycznych toreb z grubej folii. W krytycznym dniu załodze nie starczyłoby czasu na wydobycie kamizelek. Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie łatwego dostępu do środków ratunkowych na jachcie.

Na lądzie fachowa pomoc jest wręcz powszechna, dostęp do niej można uzyskać w ciągu kilku do kilkunastu minut. Na żeglarskich szlakach ten czas wydłuża się do kilkudziesięciu minut lub kilku godzin. Podczas naszych działań mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście. Nadal jednak nawet Ci, którzy deklarują odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie, na jachcie NIE MAJĄ APTECZEK.

Od dwóch lat wspólnie z  Fundacją „Razem Zmieniamy Świat” oraz Warmińsko-Mazurską Państwową Strażą Pożarną prowadzimy projekt „Pierwsza Pomoc? Tak. Potrafię!” skierowany do środowisk żeglarskich. Podczas bezpłatnych warsztatów na różnych akwenach każdy może nauczyć się czegoś nowego, każdy kończy je z przeświadczeniem, że apteczka to nie pojemnik na śrubki i szekle, ale niezbędne wyposażenie tak jak kapok czy koło ratunkowe.

W dniach 15 – 17 listopada 2013 r. na Targach Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW 2013 w Łodzi na terenie nowej hali Expo przy al. Politechniki 4 będziemy prowadzić warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad postępowania w nagłych wypadkach. Uczestnicy warsztatów premiowani będą profesjonalnymi apteczkami żeglarskimi, losowanymi dwukrotnie każdego dnia.

Zapraszamy na nasze stoisko F9

Przyjdź, warto być z nami!

nasze działania wspierają

 

C Z Ł O N K O W I E     W S P I E R A J Ą C Y

  ideal-service-g